Anhalonium lewinii (Anh.)

Mescalin je silný toxický výtažek získaný destilací z Pulque fuerte. Pulque se vyrábí z mexické rostliny agáve, a je národním mexickým alkoholem. Indiáni jej nazývají peyotl. Oslabuje srdce, vyvolává šílenství. Nejpozoruhodnější vliv má na sluchový nerv, neboť po něm „každá nota zahraná na piano se zdá být středem melodie, kolem níž se utváří haló barev pulsujících v rytmu hudby“. (Hom. world.) Vyvolává intoxikaci doprovázenou divukrásnými vidinami, pozoruhodné krásy a kaleidoskopických proměn, a pocit vystupňovaných tělesných schopností. Objevují se také vidiny monster a různých příšer. Kardiotonikum a stimulans dechu. Hysterie a nespavost. Lék na přepracovanost mysli, delirium, migrénu, halucinace, doprovázené zářivými barevnými vidinami. Pohybová porucha koordinace. Extrémní svalová ochablost, zvýšený patelami reflex. Paraplegie.

Mysl: Ztráta ponětí času. Obtížně vyslovuje. Nedůvěra a odmítavost. Lenivá blaženost.

Hlava: Bolesti, s poruchou vidění. Fantastické, třpytivé, pohyblivé barevné předměty. Obtíže když bijí hodiny. Zorničky rozšířené, závrať, myšlení oslabené. Polychromní vidiny. Přehnané reverberace běžných zvuků.

Dávkování: Tinktura.

Vztahy. Srovnej: Agáve. Intoxikace Anhaloniem je podobná jako u Cannabis indica a Oenanthe.

Patologie Anhalonia: v pozdějších fázích se pacienti stávají apatickými. Nastává duševní vyčerpání a zhroucení. Myšlení je zmatené; je pro ně obtížné dojít k přesným závěrům; objevuje se otupělost a netečnost; obtížně chápou. Cítí se omámeni, jakoby mozek byl intoxikován. Často vypadají jako pohlceni ve svých vlastních myšlenkách. Duševní práce je pro ně nemožná. Nemohou myslet, ztratili schopnost přizpůsobit se novým podmínkám. Myšlení je monotónní. Anhalonium má v obraze nedostatek iniciativy, nejistotu, neschopnost rozhodovat se a tvořit závěry. Slabost paměti; nevybavují si slova. Mohou mít nepříjemné zážitky strachu ze smrti. V konečných fázích přichází rezignace na život, touží po smrti a může se rozvinout deprese se sebevražednými tendencemi. V oblasti sexu nastává zvýšení i snížení zájmu. U žen jsme se často setkali s lesbismem i s nymfomanií.

Popis Anhalonia od známého francouzského lékaře G. Broussaliana přináší zajímavé  nahlédnutí do podstaty tohoto léku. Je uveden v „Slovníku homeopatické materie mediky“ od O. A. Juliana: „Obrovská imaginace, vytržení, blaženost; mysl je přenesena až k nebesům, aby pak náhle padla do chladu, třesu a slz. Racionálno jde ruku v ruce s iracionálnem, anebo jedno následuje za druhým se závratnou rychlostí.  Vznikají obrovské teorie; svět je organizován a náhle se deformuje. Všechno se náhle zdá zvětšené, končetiny se zdají obrovské, pojem o čase se rozplývá, a náhle se člověk zdá naprosto splasklý, po vizích přichází deperzonalizace a ponížení.“

„Sluchové halucinace, zvonění zvonků, mimozemská hudba přichází, aby se připojila  k agónii, a to všechno může vést až ke krátkodobému bezvědomí. Chorobná povídavost se může střídat s naprostým mutismem, levitace s paralýzou, smích s pláčem. Probuzení je bolestivé, výraz ztrácí svou dramatičnost, namísto nádhery nastupuje katalepsie. Hypersenzitivita je vystřídána anestezií, pocit fyzického vypětí je pryč, přichází třes, bolest v končetinách s sebou přináší slabost….“

Generálie: Pocit chladu v cévách uvnitř těla. Nedostatek vitálního tepla. Pociťuje chlad kolem celého těla. Studený pot. Únava. Pocit tepla. Necitlivost zevně. Zvýšené reflexy. Ochablé svaly. Pocit zvýšené svalové síly. Pro tento lék jsou typické některé patologie: Basedowova choroba; hypertenze; paralýza; paraplegie. Zhoršení světlem a pohybem. Zlepšení vleže, odpočinkem a ve tmě. Tma zlepšuje, zatímco světlo, zvláště sluneční, zhoršuje. Zhoršení při změnách počasí.

Hlava: bolesti hlavy s poruchou zraku. Frontální bolesti hlavy s poruchou zraku. Neuralgie trigeminu. Městnavá, pulzující bolest. Závrať. Duševní vyčerpání.

Oči / zrak: Předměty vypadají menší a zdají se třpytící. Zrakové halucinace. Při zavřených očích přetrvávají třpytivé přeludy. Potřebuje vynaložit vůli, aby otevřel oči. Zvuky nebo doteky jsou vnímány jako barevné vize. Dvojité vidění. Předměty se zdají průsvitné. Rozšířené zornice. Ptóza víček.

Uši: Přehnaně silná ozvěna běžných zvuků. Zostřené slyšení.

Nos: Čichové halucinace. Čich je otupený.

Tvář:  Levostranná neuralgie trigeminu. Nechuť k sebemenšímu pohybu. Při artikulaci se téměř nepohybují rty, ani čelist. Paralýza jazyka.

Žaludek: Nauzea zhoršená pohybem, zlepšená vleže.

Genitál – muži: Snížená sexuální vzrušivost. Slabá erotická citlivost. Sexuální vzrušivost stoupá zvláště u homosexuálů.

Genitál – ženy: Snížená touha.  Homosexualita.

Spánek: Nespavost pro fantazie, z aktivity myšlení. Vizionářské sny.

Klinicky:

Centrální nervový systém: Duševní vyčerpání. Delirium, Halucinace. Mentální slabost. Vize; barevné vize. Neurastenie. Hysterie. Bolesti hlavy. Migrény.

Vztahy: Srovnej: Agaricus muscarius, Cannabis indica (porušený smysl pro čas; fantastické vize), Gelsemium (paralyzovaná akomodace) Opium,  Picric acid, Coffea,  Platina (předměty se zdají malé a daleko).

Dávkování: Od 6X k nejvyšším potencím.

Zanechte vzkaz


1 + osm =

Animated Social Media Icons Powered by Acurax Wordpress Development Company