Meteorismus

Meteorismus. Samotný název zní až příliš zajímavě, ale nenapadá vás, co si pod ním představit? Nebojte, právě z toho důvodu se dnes tímto tématem budeme zaobírat. Meteorismus je nahromadění plynu v trávicím traktu. Taková komplikace člověku sice značně znepříjemní život, ale ani při delším zadržování nemůže dojít k žádné zdravotní újmě, což je pozitivní zpráva.

Jak se vlastně tyto plyny dostanou do těla? Asi odhadnete, že se tak děje během jídla či pití, jeho zdrojem můžou být nápoje sycené oxidem uhličitým. Nutno ale podotknout, že jeho zvýšený výskyt může způsobit třeba i požití jedlé sody, kterou se snažíme zahnat pálení žáhy.

Smyslem funkce střev je rozkládání potravy (sacharidy, tuky a bílkoviny) na jednodušší složky (monosacharidy, mastné kyseliny a aminokyseliny). Tento proces probíhá za podpory enzymů, které rozkládání způsobují. K nadýmání může proto docházet při absenci nebo nedostatečné aktivitě některého z těchto enzymů. Tomu nazýváme tzv. malabsorpční syndrom, neboli porucha vstřebávání – celiakie, deficit laktázy, malabsorpce žlučových kyselin atd. Nadýmání se pak obvykle předchází vynechání té složky jídla, která způsobuje potíže (u celiakie bezlepková dieta, u deficitu laktázy se vyhněte mléku). Samozřejmě, s obdobnými problémy se můžeme setkávat také díky potravinovým alergiím.

Nadýmání chronického rázu

I když většinu z nás trápí nadýmání jen občas, u některých lidí je chronického rázu, kdy je součástí onemocnění zvaného dráždivý tračník. Jedná se o zvýšené napnutí střev, díky kterému je normální střevní obsah vnímán jako nadměrný. Současně může docházet ke zvýšené tvorbě plynů. Avšak máte-li dlouhodobě pocity nadýmání, které nesouvisí s potravou, rozhodně neotálejte a vyhledejte lékaře. S dráždivým tračníkem si sice konvenční medicína neví rady, protože jej nelze vyléčit, avšak homeopatie a celostní medicína pomocí konstituční léčby a diety cestu zdárně nalézá.

Co se v těle děje

Nadýmání způsobuje hromadění plynů (kysličník uhličitý, metan, sirovodík, dusík) v trávicím traktu. Plyn se do našeho organismu dostává polykáním během konzumace potravy, neutralizací v trávicím traktu, a následně rozkladnou činností bakterií a enzymů působících především v tlustém střevě, při které vzniká nejvíce plynů s doprovodnými zvuky (flatulence, neboli větry). V tlustém střevě totiž žije velké množství bakterií, které jsou schopny rozkládat vlákninu a polysacharidy, které člověk jinak není schopen zpracovat a strávit.

Babské rady a recepty

A nyní bychom se podívali na pár babských rad, které možná znáte od generace našich rodičů a prarodičů. K osvědčeným „babským receptům“ patří odvar z kmínu kořenného (znám také jako kmín luční) nebo fenyklu obecného. Například Indové vývar nevyužívají, ale naopak se ujmou rovnou semen fenyklu, která žvýkají. To jejich trávicímu traktu pomáhá při plynatosti a trávení jako takovém, a navíc žvýkání fenyklu zajistí svěží dech. Kmín, který tak rádi využíváme při vaření, pomáhá zase eliminovat jedovatý a nadýmající solanin.

Také čaj z máty peprné nejen že osvěží dech, ale zároveň zlepší peristaltiku střeva a pomůže při trávení a nadýmání. Navozuje také dobrou náladu, uklidňuje a zlepšuje dýchání při nachlazení.

Kardamom zase používají ve formě čaje téměř všechny arabské kultury a nutno podotknout, že čaj z tohoto koření výborně uleví střevům.

Další možností, kterou v boji proti nadýmání máte, je zázvor. Pojídání syrového oddenku zabraňuje plynatosti po jídle, ale stejně tak dobře čaj z nastrouhaného oddenku ulevuje od meteorismu, protože zajistí zrychlení a zlepšení trávení.

Pokud si říkáte, že na takové experimenty se svými chuťovými buňkami nejste stavěni, zkuste třeba mrkev, nebo jogurty s probatickou (živou) kulturou. Snězte denně misku nastrouhané mrkve, zakápnuté pár kapkami olivového oleje, a problém s nadýmáním bude tentam.

 

Některé homeopatické léky na problém meteorismu:

ACETIC ACID – tento lék pomůže při překyselení žaludku, následném nadýmání a říhání po jídle. Zároveň je účinný pokud pociťujete prudké bolesti žaludku, doprovázené studeným potem a chladnou pokožkou.

ARGENTUM NITRICUM – je lék, který zabere na žaludeční nevolnost, říhání, či bolest žaludku a dávení, které obvykle provází většinu žaludečních potíží.

CARBO VEGETABILIS – je určen pro pacienty s meteorismem s kolikou, nadýmání se říháním, pocitem plnosti, či pociťováním tlaku a ospalosti po jídle. Říhání je obvykle palčivé, kyselé nebo hnilobné. Pomáhá také při pálení žáhy, nebo astmatické dýchání díky plynatosti.

DIOSCOREA VILLOSA – uleví při nadýmání se říháním, kdy ze žaludku vychází velké množství nepříjemně páchnoucího plynu. Jedná se o lék na různé bolesti, hlavně kolikovité, a pánevní afekce. Je vhodný pro osoby s oslabeným zažíváním.

LYCOPODIUM – pomáhá při nadýmání, meteorismu, a pocit pálení v hltanu, kdy jídlo chutná kysele, a břicho je nafouklé.

MAGNESIA PHOSPHORICA – je určen na problémy s nadýmáním a kolikou (prudké bolesti břicha). Pacient obvykle pociťuje úlevu, pokud se sehne nebo stočí do klubíčka.

NATRUM CARBONICUM – je určen pro pacienty s chronickými trávícími obtížemi. Mají časté překyselení žaludku s říháním. Dyspepsie se zmírní po zažívací sodě. Střeva pacienty náhle nutí na stolici, ve které je žlutá hmota jako dřeň z pomeranče.

NUX VOMICA – ocení jej pacienti jež hltají jídlo a polykají spoustu vzduchu. Jde o meteorismus ze stresu a spěchu, který provází hořkokyselá pachuť v ústech.

Zanechte vzkaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>