Nadměrné pocení – hyperhidróza

Nadměrné pocení není nic, s čím by se chtěl kdokoliv z nás potýkat. Patříte mezi ty, kteří proti němu bojují všemožnými způsoby, mohli by psát recenze na různé deodoranty, protože už jich vyzkoušeli nepřeberné množství, ale stále jste nenašli ten, který by vás pocení zbavil? V létě se sprchujete několikrát denně, ale už za malou chvíli máte pocit, že byste se mohli osprchovat znovu? Pak se možná i vy potýkáte s nemocí zvanou hyperhidróza.Touto nemocí je postižená obrovské množství lidí a někteří o tom ani neví. Zpravidla bývá velmi těžké správně poznat, kdy jde o pocení v normě a kdy už jde o hyperhidrózu.

Tato nemoc nedělá rozdíly mezi muži a ženami, postihuje obě pohlaví stejně často. Hyperhidróza se objevuje ve dvou formách jako primární a sekundární. Primární hyperhidrózu můžou způsobovat velké emoce, jako je například stres a nervozita, či úzkostné stavy. Místy, kde se postižení lidé potí nejvíce, bývají zpravidla chodidla, třísla, podpaží či dlaně. Naopak sekundární hyperhidrózu poznáte podle toho, že pocení zasahuje celé tělo, což poukazuje nejen na tuto nemoc nadměrného pocení, ale tělo tím může také vysílat signály, že je jedinec postižený cukrovkou, dnou, nebo že se něco děje s jeho hormony (například v průběhu puberty, těhotenství či menopauzy.

Pokud na sobě pozorujete některé z následujících znaků, pravděpodobně jste hyperhidrózou nemocní i vy:

  • I pokud je v místnosti chladno, potíte se, jako by bylo třicet stupňů Celsiovy stupnice.
  • Máte dlaně tak propocené, že se nestíháte pravidelně utírat, stejně jako často se rosící obličej.

Nadměrné pocení a duševní zdraví

Hyperhidróza má však také velmi úzkou spojitost s psychikou, například potkává lidi trpící úzkostí. Pokud je příčina zakořeněná s duševním zdravím, primárně je potřeba zaměřit se na toto řešení problému, až poté následuje léčba nadměrného pocení. Pacientům je tedy často doporučována schůzka s psychoterapeuty, léčiteli či homeopaty.

Problém může vyústit tak daleko, že se připojí i panický strach z vlastního zápachu, tzv. bromidrofobie.

Potíte se často?

Je nezbytné rozlišovat rozdíly mezi hyperhidrózou a běžným pocením. Pot se objevuje u každého člověka, jde o přirozenou součást lidského bytí, který chrání organismus před přehřátím. Ale lidé trpící hyperhidrózou se potí nejen při vysokých teplotách, jak je tomu běžně, ale i při nízkých teplotách či dokonce v chladu.

Co může pomoci v boji proti hyperhidróze?

Botulotoxin

Botulotoxin zabraňuje látkám, které mají na svědomí tvorbu potu, aby se nadále tvořily. První účinky lze vidět zhruba po deseti dnech od aplikace první injekce a je potřeba ji znovu opakovat podle potřeb individuálního jedince, zhruba mezi pátým měsícem až jedním rokem od první injekce. Cena za injekci botulotoxinu A se pohybuje v rozpětí mezi 5 až 15 tisíci korunami. Je oblíbený jak mezi pacienty, tak i odborníky, kteří ho často doporučují.

Léčba nadměrného pocení elektřinou – iontoforéza

Půlhodinová procedura iontoforézy se provádí ve většině laserových center. Do vodní lázně je puštěn slabý elektrický proud, který je bezpečný a téměř bezbolestný. Iontoforézu můžete využít na léčbu nadměrného pocení na rukou, chodidlech, ale pomocí různých nástavců i v podpaží, na hlavě nebo v jiných částech těla. Jedna procedura stojí zhruba 100 Kč a je potřeba minimálně 10 opakování.

Sympatektomie

Během sympatektomie dochází k chirurgickému odstranění nervových uzlů u páteře, které mají za následek nadměrné pocení rukou.

Chirurgické odstranění potních žláz

Chirurgické odstranění žláz z podpaží by měl být až ten poslední krok ze kterému přistoupíte. Zaručuje vám sice až 100% a trvalou účinnost, ale nevýhodou je vyříznutí kousku kůže a zanechání jizvy.Velice osvědčené způsoby, jak se zbavit pocení, nabízí také alternativní léčitelství či homeopatické léky, díky kterým vás již nebudou trápit nepříjemnosti jako zpocená kola v podpaží či ruka, která je tak mokrá, že se ji stydíte někomu podat.

Homeopatika na problémy s nadměrným pocením:

Aethusa cynapium – Skvěle působí na pocení hlavy, třísel a slabin. Předejde odírání stehen při chůzi a pomáhá lidem, kteří se silně, avšak studeně potí.

Ammonium carbonicum – Využíváno lidmi , kteří se chronicky potí téměř při každé příležitosti, především v oblasti pasi – kolem konečníku a pohlavních orgánů.

Arsenicum jodatum – Pomocník proti pocení po nemoci nebo při silném pocení v noci, kdy se člověk budí potem promočený.

Babtisia – Homeopatikum, které pomáhá při pocení během zimnice. Tito lidé také většinou trpí revmatem a potí se po celém těle.

Calcarea carbonica – Využíváno lidmi, kteří trpí obezitou a ochablými svaly. Také zároveň s nadměrným kyselým pocením trpí zimnicí.

Mercurius – Páchnoucí pocení při jídle a večer v posteli, doprovázeno lepkavým pocením nohou.

Natrium muriaticum – Je doporučováno lidem, kteří se potí při jakékoliv, byť malé, námaze.

Sepia – Napomáhá lidem se silným zápachem potu na nohách, hlavně mezi prsty.

Silicea – Homeopatikum které působí hlavně proti nočnímu pocení. Pacienti jsou často velice citliví na chlad, téměř neustále mají studené končetiny.

Sulphur – Toto homeopatikum je využíváno u pacientů, kteří se potí při veřejném vystoupení či během jídla. Výměšky a pot doprovází silný zápach. Vyskytují se také problémy se spánkem, třes rukou.Diskuze: Podělte se o své osobní zkušenosti

Your email address will not be published. Required fields are marked *