Stévie – sladký zázrak přírody

Stévie sladkáStévie sladká (Stevia rebaudiana) je rostlina, jejíž domovinou je Jižní Amerika. Na první pohled nepříliš nápadná, přesto zájem o ni v poslední době roste. Proč? Je krásně sladká a skvělou a hlavně mnohem zdravější alternativou k cukru. Díky téměř nulovému obsahu kalorií nemusíte mít obavy o svou figuru. A navíc si ji můžete vypěstovat i doma na zahrádce nebo třeba v květináči za oknem.



Co všechno stévie umí?

Stévie je oblíbená pro svou sladkou chuť. Odborníci tvrdí, že je až třistakrát sladivější než bílý cukr. Navíc na rozdíl od cukru nekazí zuby, právě naopak. Pravidelné používání stévie je skvělou prevencí před vznikem paradentózy a vzniku zubního kazu. Pojďme si tedy shrnout další použití a recepty:

  • Výroba ústní vody ze stévie je jednoduchá. Pár lístku rostlinky necháte vylouhovat v horké vodě a tu pak, po vychladnutí,  používáte stejně jako klasickou ústní vodu.
  • Pravidelné užívání stévie snižuje pocit únavy, zahání stres a zvyšuje tvorbu inzulinu, čímž zmírňuje rizika cukrovky II. typu.
  • Stévii by do svého jídelníčku měli zařadit všichni ti, kteří mají problémy se zažíváním. Zmírňuje totiž pocit pálení žáhy a zlepšuje trávení.
  • A zaměřit by se na ní měli také kuřáci nebo ti, kteří mají problém s nadměrným užíváním alkoholu. Pár lístku stévie zahání chuť na tabák i na panáka.
  • Stévie je skvělá také na pokožku. Pár kapek jejího extraktu zastaví svědění po štípnutí dotěrným hmyzem. Zmírní také popáleniny nebo projevy akné.

Jak stévii používat?

Se způsobem použití stévie si hlavu příliš lámat nemusíte. Máte-li čerstvou, stačí rozemlít jeden, dva lístečky ve dlaních a přidat do nápoje. Toto množství vám spolehlivě osladí celou konvici čaje.



Stejné účinky má i stévie sušená. Mladé lístky opatrně otrhejte a usušte na papíře v teplém, suchém a tmavém místě. Nasušenou stévii uzavřete do tmavých sklenic a spolehlivě ji můžete používat po celou zimu.

Jak pěstovat stévii?

Pěstování stévie zvládnou i zahradníci začátečníci. Pokud se rozhodnete stévii pěstovat doma, umístěte květináč ideálně na východní okno. Stévie bude mít dostatek sluníčka a bude sladší. Stévie vyžaduje dostatečnou zálivku, dávejte však pozor na přemokření, aby vám rostlinka neuhynula.

Stejně dobře jako za oknem, můžete stévii pěstovat také venku v bylinkovém záhonku. Svědčí ji propustná, dostatečně prosluněná půda.

Rostlina na podzim celá seschne, přezimují jen její kořeny, které na jaře znovu obrazí. Bydlíte-li v lokalitě, kde panují tuhé zimy, raději rostlinku na zimu přeneste do tmavé místnosti a na jaře ji opět přesaďte.

Stévie roste poměrně rychle roste do výšky. Během vegetačního období ji dvakrát až třikrát zkraťte téměř na minimum a ona vám znovu rychle obrazí.



Diskuze: Podělte se o své osobní zkušenosti

Your email address will not be published. Required fields are marked *