Jak se rychle zbavit vší

Noční můra rodičů dětí předškolního i školního věku, aneb vši. Vši napadají vlasovou část hlavy, kde posléze sají krev. Proto vnímáme silné svědění hlavy a podráždění pokožky. Hnidy, tedy vajíčka, která kladou samičky, mají podobu malých bílých teček, jež jsou přichyceny k vlasům. Vši jsou poměrně obvyklé u malých dětí, ale mohou se objevit i v dospělosti. Možností, jak se s nimi vypořádat je více. Můžete zkusit jejich vybírání vlas po vlasu, ale častěji se doporučuje léčba insekticidy. Proti vším lze využít i přírodní přípravky a homeopatické léky.



Existuje mnoho druhů vší, avšak na člověku parazitují pouze tři – veš šatní, veš dětská a muňky. Pokud se zamyslíme nad tím, že často jsou vši problémem malých dětí, pravděpodobně nebude překvapením, že celosvětově nejrozšířenější je právě veš dětská. Ale pozor, i přes svůj název neparazituje pouze na dětech, ale také na dospělých.

Hnidy jsou bílé, necelý milimetr velké, a upevněné bývají na vlasech u pokožky hlavy. Netrvá dlouho, přibližně týden, a z těchto hníd se začnou líhnout larvy, jež okamžitě začínají sát krev. Larva se pozvolna v průběhu přibližně jednoho týdne mění až v dospělého jedince. Veš žije maximálně 5 týdnů. Mezitím ale stihne naklást více než 100 vajíček.

ves-hnida

Zbavujeme se vší

Otázka, jak se vší zbavit, nedávala spát ani našim předkům. V minulosti jsme se mohli setkat s používáním směsi datlí s moukou, zábalů z petroleje, ale i s výjimkou nebylo kompletní vyholení hlavy. Tyto zastaralé metody byly v dnešní době nahrazeny insekicidními přípravky.

Mytí vlasů: Hledejte šampony s permetrinem a malathionem

Pokud se uchýlíte k mytí vlasů speciálními šampóny, je nutné jej sladit s životním cyklem vší. Proto je mytí opakovat alespoň tři týdny. V prvním týdnu zahubíte dospělé vši, po týdnu ty, které se vylíhly nově, a v posledním týdnu šamponování se zbavíte zbytku.

Vyčesávání vší z vlasů



Další možností, jak na vši, je vyčesávání za mokra. Na mokré vlasy aplikujeme kondiconér a pomalu vyčesáváme vši jemným hřebenem. Posléze vlasy pečlivě opláchněte, a vši, vyčesané a nashromážděné například v papírovém kapesníčku spalte. Opakujte po dobu minimálně tří týdnů, aby jste se postupně zbavili všech vší a hnid.

Přírodní přípravky

Je potřeba pamatovat, že přípravky na vodní bázi sice můžete ve vlasech nechat, ale naopak olejnaté přípravky se musí vždy vypláchnout.

Nimba – Hojně se používá v podobě nálevu, připraveného z listů. Je možné použít i olej vylisovaný ze semen. Pro lepší efekt možno kombinovat s kurkumou.

Hořkoň – nálev z rozmělněného dřeva se nanáší na vlasy a pokožku hlavy.

 

Mezi další dobře využitelné esenciální oleje patří eukalyptus, pelargonie, čajovník a levandule.

Homeopatika proti vším:

Antimonium crudum, Arsenicum album, Calcarea carbonica, Graphites, Hepar sulphuris, Lycopodium, Staphysagria, Sulphur, Thuja occidentalis



Diskuze: Podělte se o své osobní zkušenosti

Your email address will not be published. Required fields are marked *